W niedzielne popołudnie, w dniu 27 stycznia 2019 roku w Galerii ,,Resursa” odbył się wernisaż ,,Akwarelowych miast” Mai Wrońskiej. Młoda żyrardowska artystka obchodziła również swoje trzydzieste urodziny. Zgromadzeni licznie goście odśpiewali gromkie ,,Sto lat”, zaś reprezentujący Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, zastępca dyrektora Wydziału Promocji Łukasz Kasperczyk wręczył solenizantce bukiet kwiatów. O jej twórczości mówili: Robert Siniarski – dyrektor Centrum Kultury, Bożena Liszewska – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury i Zbigniew Kołaczek – kurator Galerii ,,Resursa”.
Choć Maja Wrońska jest dyplomowanym architektem, to jej ,,architektoniczne” akwarele bardziej przypominają dzieła ekspresjonistów i fowistów. A wszystko za sprawą swobodnego operowania kolorem. Na rysunkowym podkładzie pojawiają się czyste plamy barwne, często bezkompromisowo ze sobą zestawione. Zamaszyste pociągnięcia pędzla kontrastują ze swobodnie rozpływającą się akwarelą. Architektoniczne motywy stają się tylko pretekstem do zabawy żywym, wręcz drapieżnym kolorem. Oderwana od rzeczywistości kolorystyka prac nadaje im nowy, nierzeczywisty wymiar. W ten sposób młoda artystka akcentuje poryw malarski. W pracach daje się zauważyć prymat artystycznej duszy nad politechnicznym wykształceniem. To co zwraca uwagę, po obejrzeniu choćby kilku akwarel, to ogromny optymizm i witalność, które z nich emanują. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Wrońska szukając własnej, indywidualnej drogi twórczej, inspiruje się dziełami takich twórców, jak Henri Matisse, André Derain, Maurice de Vlaminck czy Kees van Dongen.
,,Akwarelowe miasta” to kolejna indywidualna wystawa Mai Wrońskiej w Żyrardowie.
W roku 2015 uczestniczyła w wystawie środowiskowej ,,39-/trzydzieści dziewięć minus” prezentującej dorobek młodego pokolenia żyrardowskich plastyków. Rok wcześniej zaprezentowała się na swojej pierwszej indywidualnej wystawie, która miała miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury.
Maja Wrońska urodziła się 28 stycznia 1989 roku w Żyrardowie. Swoją przygodęz rysunkiem zaczęła jako 4-letnia dziewczynka od projektowania wizytówek. W dodatku, zamiast wizerunków księżniczek wolała malować ich zamki o różnych porach dnia i roku. Dziś jako dorosła kobieta maluje to, na czym się zna, czyli architekturę. Jako dziecko uczęszczała na zajęcia plastyczne organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie, gdzie była uczestniczką i laureatką wielu konkursów rysunkowych.
W listopadzie 2013 roku celująco obroniła dyplom magisterski na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W czasie studiów brała udział w konkursach architektonicznych. W 2009 roku założyła profil pod pseudonimem takmaj w amerykańskim serwisie Deviantart.com. Od tamtej pory systematycznie prezentuje swoje prace w internecie. W 2017 roku otrzymała od Deviantart nagrodę „Senior Member” przyznawaną co miesiąc dla jednej z 26-ciu milionów osób za najwyższą jakość prezentowanych prac i wkład w rozwój społeczności serwisu. Jej rysunki i akwarele zdobywają coraz większa popularność.
W 2013 roku Instytut Strelka, czyli Moskiewski Instytut Mediów Architektury i Designu, zwrócił się do Mai Wrońskiej z zamówieniem na wykonanie 6 prac, które zostały zaprezentowane w rosyjskim pawilonie na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 roku. Jej akwarele były kilkukrotnie prezentowane w rodzinnym mieście w Młodzieżowym Domu Kultury oraz w Galerii Resursa. W 2014 roku założyła jednoosobową działalność gospodarczą i nawiązała współpracę z takimi firmami jak: IKEA, Warner Bros. Entertainment Inc., Netflix, Singapore Airlines, NBC Universal Inc., Yetang.com, Deviantart, 3dtotal.com Ltd., Ohh deer, Lake coloring, Luxmed, Marywilska 44, Madefire.
W 2016 roku uzyskała uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Jest członkiem Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów.
We wrześniu 2018 roku wzięła udział wraz z Przemysławem Sobieckim w konkursie architektonicznym „Parking w kamienicy” organizowanym przez Urząd Miasta Łódź. Zdobyła 1. nagrodę w kategorii „parking z usługami”, oraz 2. w kategorii „parking bez usług”. W grudniu 2018 roku wydała swoją pierwszą książkę dla dzieci „What bugs Waldemar the Dachshund?” (polska wersja: „Co gryzie Jamnika Waldemara?”) jako motion-book, e-book oraz wydanie papierowe (wyd. Amazon.com).
Więcej na: www.majawronska.com
Wystawę można oglądać do 10 marca b.r. w godzinach pracy Resursy.