Legitymacja na telefonie
mLegitymacja bo o niej mowa to innowacyjny projekt Ministerstwa Cyfryzacji, który jest wdrażany w polskich szkołach. Jednak należy zaznaczyć, iż Żyrardów był jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie ten program testowano.
W miniony czwartek w Szkole Podstawowej nr 6 uruchomiono oficjalnie projekt mLegitymacja. W obecności przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji oraz Pani Grażyny Beliniak dyrektor szkoły, Urszuli Wieczorkiewicz-Tkacz Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Żyrardowa, uczniowie uruchomili swoje legitymacje szkolne w wersji mobilnej. Taka nowość technologiczna wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno uczniów jak i ich rodziców. W dobie cyfryzacji, pojawiania się nowych technologii, ciągle rozwijającej się techniki, uczniowie szkół podstawowych oraz średnich nie unikną korzystania z tych nowości. Młodzież i dzieci posiadają już swoje telefony komórkowe, które od kilku lat noszą już miano smartfonów, a ich możliwości techniczne pozwalają na wdrożenie wielu ułatwień w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Jednym z nich stało się przeniesienie tradycyjnej legitymacji szkolnej z wersji papierowej na wersję mobilną od tej pory uczeń nie będzie musiał posiadać przy sobie papierowej legitymacji. Wystarczy, że przy jakiejkolwiek kontroli w komunikacji miejskiej czy komunikacji publicznej pokażę legitymacje wyświetlono na telefonie. Już teraz wszystkie zainteresowane szkoły mogą zgłaszać chęć przystąpienia do projektu
To projekt innowacyjny ułatwiający życie i należy być dumnym z tego że Żyrardów jako jedno z trzech miast w kraju mogło przeprowadzić jego pilotaż. Teraz oficjalnie go wdrażamy. Jestem pewien, że żyrardowscy uczniowie oraz ich rodzice docenią łatwość jego użytkowania i praktyczność, która w obecnych czasach jest jak najbardziej pożądana - mówił Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski
Wyróżnienie dla Żyrardowa
Żyrardów znalazł się w gronie trzech miast w Polsce, których po raz pierwszy uruchomiono ten projekt. Czwartkowe wydarzenie, to kontynuacja projektu pilotażowego. Pierwszymi uczniami, którzy mogli cieszyć się z mobilnej wersji legitymacji szkolnej, byli ci uczęszczający do Szkoły Podstawowej nr 6 w Żyrardowie. Na podstawie opinii zebranych podczas okresu pilotażowego, od uczniów oraz kadry szkoły, Ministerstwo Cyfryzacji udoskonalało system, aby po wdrożeniu ograniczyć ewentualne błędy oprogramowania. Systemem mLegitymacja działa jak do tej pory tylko i wyłącznie na systemie Android, użytkownicy smartfonów z oprogramowaniem IOS muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ministerstwo nie zakończyło rozmów w trakcie których ustalane są wszystkie szczegóły współpracy.
Jak skorzystać?
Użytkownikiem mLegitymacji może być każdy uczeń, posiadający telefon komórkowy z systemem Android w wersji co najmniej 6.0. Należy ściągnąć aplikację mobilną mObywatel i zalogować się do niej. Wybrać opcję dodaj mLegitymację, zapoznać się z informacją o procesie aktywacji mLegitymacji, zapoznać się z regulaminem i zaakceptować go, zapoznać się z klauzulą informacyjną przetwarzania danych, wyrazić zgodę dla systemu Android na używanie zasobów systemowych (jeśli taka zgoda nie była jeszcze udzielona), zeskanować kod QR otrzymany w szkole, wprowadzić kod aktywacyjny otrzymany w szkole. W mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w „tradycyjnych” dokumentach, zdjęcie natomiast wystarczy zrobić telefonem na jednolitym tle.
mLegitymacje szkolne mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.