Inwestycja w zieleń
Wykonawcy rozpoczęli roboty związane z rewitalizacją terenów zieleni w naszym mieście. Wszystkie prace realizowane się są w ramach projektu pn. „Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie".
Firmy zajmujące się zadaniami w ramach wspomnianego projektu, rozpoczęły prace od przygotowania terenów poprzez wycinkę starych i chorych drzew. Inwentaryzacja drzewostanu została przeprowadzona bardzo skrupulatnie już na etapie projektowania. Drzewa do wycinki, wytypowane zostały komisyjnie, przez osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Dlatego nie ma możliwości, aby wycięte zostało jakiekolwiek zdrowe drzewo. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż nowe ścieżki i alejki projektowane są tak, aby nie tworzyć kolizji z istniejącymi drzewami i ocalić jak największą liczbę drzew. Decyzja o wycince drzew była poprzedzona również opinią ornitologa wg. której: "Przeznaczone do wycinki drzewa nie stanowią aktualnie czynnych siedlisk lęgowych ptaków.(...) Biorąc pod uwagę powyższe obserwacje można stwierdzić, że na dzień sporządzenia opinii przeprowadzenie wycinki drzew nie wpłynie negatywnie na awifaunę lęgową."
- Wycinka drzew to ostateczność w naszym mieście, poprzedzona oględzinami i ekspertyzami. Zależy nam, by zachować status miasta-ogrodu. Przemawia za tym liczba planowanych nowych nasadzeń drzew w Żyrardowie. Jeszcze w 2019 roku na terenie naszego miasta pojawi się ich 540 – mówił Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski
Drzewa się starzeją, chorują, nierzadko w wyniku działań ludzkich, doznają uszkodzeń mechanicznych i wymagają interwencji, które mogą skończyć się wycinką. Budując nową przestrzeń i udostępniając ją mieszkańcom, ratusz chce uniknąć sytuacji, w której drzewo o bardzo słabej kondycji będzie zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców. Takie drzewa mogą również zagrażać nowo wybudowanym alejkom, architekturze czy nowym nasadzeniom. Miasto nie może pozwolić na sytuację, aby w miejskich parkach drzewa „umierały śmiercią naturalną”, tak jak to ma miejsce w lasach, parkach krajobrazowych czy innych naturalnych siedliskach. W przypadku drzew miejskich, należy reagować znacznie wcześniej, aby zminimalizować ryzyko wypadku z udziałem powalonego drzewa.
Prace rozpoczęły się już na terenie parku przy ul. Wyspiańskiego (parku przy ul św. Jana oraz parku przy ul. Reymonta i Opolskiej) tam drzewa są w bardzo złej kondycji. Wiele z nich, które na pierwszy rzut oka wydają się być, są próchniejące, usychające, posiadają uszkodzenia mechaniczne, a ich stan fitosanitarny jest bardzo zły, co może skutkować powaleniem i spowodowaniem nieszczęśliwego wypadku. Przy okazji realizacji inwestycji na danym terenie, mającej na celu udostępnienie parku większej niż dotychczas liczbie mieszkańców, poprzez budowę dodatkowych ścieżek, alejek oraz ławek, niezbędnym jest zadbanie, nie tylko o estetykę parku, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi korzystających z parku.
W związku z wycinką drzew, wykonane zostaną nasadzenia kompensacyjne w ramach realizowanego - w parkach na terenie całego miasta - projektu. Przypominamy, iż pierwszą zrealizowaną częścią tego dużego projektu, jest Eko Park na osiedlu Wschód, gdzie posadziliśmy blisko 150 dużych okazów drzew z gatunków klon, lipa, jarząb, dąb, jesion. W tym roku miasto posadzi 540 nowych drzew na terenach objętych realizacją projektu.
Przypominamy, że w ramach projektu „ Poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zieleni w mieście Żyrardowie” zostanie nasadzonych setki nowych drzew, tysiące krzewów i bylin. Projekt skupia się przede wszystkim na zieleni, budowa elementów architektury i ścieżek jest inwestycją towarzyszącą, jest zaprojektowana bezkolizyjnie i w żaden sposób nie przyczynia się do wycinki drzew.
Projekt dofinansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020