Rusza III edycja Industrialnej Fabryki Talentów
Kolejny rok z rzędu Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zamieni się w przestrzeń warsztatową wypełnioną pasjonatami projektowania, szycia, wykańczania wyrobów lnianych oraz młodymi miłośnikami kreatywnego tworzenia. Już 25 lipca 2019 na poprzemysłowych halach rozpocznie się III edycja Industrialnej Fabryki Talentów. Na uczestników czeka dwa miesiące bezpłatnych zajęć. W tegorocznej odsłonie pojawi się nowy cykl pn. „Industrialny design”.
Mieszkańcom Żyrardowa doskonale znany jest już projekt Industrialnej Fabryki Talentów, przestrzeni projektowo-warsztatowej w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, z której w pierwszej i drugiej edycji skorzystało blisko tysiąc osób. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bardzo ważne są wcześniejsze zapisy! Warsztaty cieszą się bardzo dużą popularnością, a wolne miejsca na wszystkie cykle zajęć zazwyczaj rozchodzą się już w pierwszym tygodniu od ogłoszenia zbierania zapisów!
Pierwszy cykl warsztatów, który rozpocznie się już 25 lipca, dotyczy „Projektowania i szycia odzieży lnianej”. Podczas zajęć uczestnicy nabędą umiejętności szkicowania/rysunku żurnalowego, wykroju na kalce technicznej/papierze szarym/materiale lnianym, fastrygowania. Zapoznają się również z rodzajami ściegów, obsługą zabytkowych maszyn krawieckich (overlock, mereżka, stębnówka, dziurkarka), a także nauczą się wykańczania wyrobów - ręcznego malowania czy drukowania wzorów metodą sitodruku. Efektem prac będzie własnoręcznie przygotowany komplet odzieży lnianej od własnego projektu po jego uszycie i wykończenie. Na warsztaty będą przyjmowane osoby, które posiadają minimalne umiejętności w kroju i szyciu., deklarujące udział we wszystkich ośmiu zajęciach z cyklu. Warsztaty będą odbywały się w czwartki: 25.07. (g. 17:00-19:00) oraz 01.08., 08.08., 29.08., 05.09., 12.09., 19.09., 26.09. (g. 17:00-21:00). Zgłoszenia należy przesłać najpóźniej do 22 lipca.
Kolejny cykl, który będzie organizowany w piątki w g. 17:00-19:00, to „Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku”. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętności projektowania, wykroju, a także szycia oraz wykańczania w odniesieniu do różnych wyrobów – każde spotkanie dedykowane będzie innej tematyce. Podczas pierwszych zajęć, które odbędą się 26 lipca, uczestnicy wykonają pod okiem instruktora poszewkę na poduszkę. Natomiast podczas kolejnych zajęć przygotują: kosmetyczkę / portfel (02.08.), niezbędnik domowy (09.08.), maskotkę dziecięcą (23.08.), torbę lnianą (30.08.), saszetkę / nerkę (06.09.), biżuterię (13.09.) oraz plecak (27.09.).
W ramach Industrialnej Fabryk Talentów również najmłodsi uczestnicy znajdą coś dla siebie. Z myślą o dzieciach przygotowano cykl „Młodzi rękodzielnicy”, który będzie prowadzony w środy w g. 17:00-19:00. Podczas zajęć dzieci nabędą umiejętności twórczego podejścia do wykorzystania surowców wtórnych pochodzących z fabryki lniarskiej. Uczestnicząc w kreatywnych spotkaniach będą miały możliwość stworzenia m.in. kolorowych domków, wełnianych gadów, czy łapaczy snów. Terminy zajęć: 31.07., 07.08., 14.08., 21.08., 28.08., 04.09., 11.09., 18.09., 25.09.
Nowością podczas tegorocznej edycji będzie cykl pn. „Industrialny design”. Celem tych zajęć będzie przekazanie umiejętności przerabiania starych materiałów w nowe użyteczne formy, czego efektem będą własnoręcznie stworzone w stylu industrialnym przedmioty. Podczas pięciu spotkań, trwających po 4h każde, uczestnicy wykonają: półkę ścienną (27.07.), dekorację ścienną (28.07.), lampkę nocną (30.08.), zegar ścienny (31.08.) oraz wieszak ścienny (01.09.).
Zapisy na powyższe warsztaty można wysyłać poprzez kontakt drogą mailową: biuro@muzeumlniarstwa.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 731 318 800. W przypadku zajęć dla dzieci, a także warsztatów z projektowania i szycia dodatków oraz designu, zgłoszenia należy przesłać najpóźniej 3 dni przed konkretnym terminem zajęć.
Natomiast ostatni cykl Industrialnej Fabryki Talentów stanowią otwarte pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznym STB, które rozpoczną się 29 lipca i będą prowadzone w dni robocze (poniedziałek-czwartek) w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa. Pod okiem profesjonalnych tkaczy, dawnych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, turyści odwiedzający Muzeum będą mogli pogłębić swoją wiedzę nt. krosien tkackich, a także zdobędą nowe wiadomości nt. budowy maszyn oraz podstawowych zasad uruchamiania produkcji.
Warsztaty zostaną zorganizowane w ramach projektu pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, który został dofinansowany ze środków Województwa Mazowieckiego. Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego pozyskała na ten cel zewnętrzne fundusze w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Żyrardowskie stowarzyszenie zakwalifikowało się w samej czołówce rankingu – eksperci przyznali projektowi 99 pkt. / max. 100 pkt.
Kontakt:
Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie
ul. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów
e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 731 318 800
Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego
ul. Limanowskiego 45 lok. 201, 96-300 Żyrardów
e-mail: biuro@lotmz.org, tel. 535 924 888