W Święto Wojska Polskiego i 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej na terenie żyrardowskiego cmentarza, przy mogiłach polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej, odbył się apel upamiętniający bohaterów jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata oraz żołnierzy, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolność Ojczyzny. Uroczystości odbyły się w asyście honorowej 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.
Hołd poległym złożyli żyrardowscy kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji społecznych, zawodowych, partii politycznych, harcerze Hufca ZHP Żyrardów oraz wielu innych mieszkańców.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu polskiego.
Modlitwę za zmarłych bohaterów walk niepodległościowych poprowadził ks. dziekan Adam Bednarczyk, Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski.
- Dziś, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, stajemy do uroczystego apelu, aby oddać hołd znanym i nieznanym żołnierzom tworzącym zręby Państwa Polskiego i broniącym jego niepodległości – mówił Prezydent. - Chyląc czoła przed bohaterami Bitwy Warszawskiej, pamiętajmy też o wielu innych pokoleniach Polaków, składających ofiarę krwi w walce
o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność polskich granic.
Stajemy dziś tu, przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, aby oddać hołd wszystkim tym, którzy w różnych miejscach i w różnym czasie poświecili swoje życie, walcząc w obronie Ojczyzny. Spotykamy się dziś tu, by pochylić czoła także przed tymi, którzy z oddaniem walczyli za naszą wolność, a którzy wciąż są wśród nas. Dziękujemy za Wasze bohaterstwo!
Apel Pamięci odczytał dowódca uroczystości ppor. Mariusz Kłosowski. Po apelu kompania wojskowa oddała salwę honorową.
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przy Pomniku Nieznanego Żołnierza. Następnie w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia odprawiona została masz św. w intencji Ojczyzny.
Po oficjalnych uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego, na Placu Jana Pawła II odbył się piknik. Były przejażdżki konne, prezentacja wyposażenia żołnierzy, warsztaty plastyczne i ku uciesze najmłoszych - dmuchańce.