Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę ulicy F. de Girarda na odcinku od ul. Kapitana Pałaca do ul. Generała Augusta Fieldorfa-Nila oraz ul. Środkowej na odcinku od ul. Generała Augusta Fieldorfa-Nila do ul. Limanowskiego. Inwestycja realizowana będzie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Zielone płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa”.
Przebudowa ulic będzie polegać m.in. na wykonaniu nowej nawierzchni bitumicznej na istniejącej podbudowie betonowej, chodników i zatok postojowych z betonowej kostki brukowej, remoncie istniejących zjazdów i budowie nowo zaprojektowanych oraz zagospodarowaniu pasów przyulicznych zielenią.
Jeśli uda się wyłonić wykonawcę w trwającym aktualnie postępowaniu przetargowym, to ul. Girarda przebudowana zostanie do 15 listopada br., natomiast prace w ul. Środkowej zakończą się 29 maja 2020 r.
Przed nami jeszcze wiele inwestycji
Przypomnijmy, że na realizację projektu ,,Zielone płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej” Żyrardów pozyskał ponad 16,8 mln zł dofinansowania. To projekt przygotowany wspólnie przez Miasto Żyrardów, Gminę Grodzisk Mazowiecki oraz Gminę Pruszków, ukierunkowany na podniesienie komfortu życia mieszkańców, w tym rozwój transportu publicznego w celu ograniczenia emisji spalin. Przyznaną dotację samorządy zainwestują w zakup nowych autobusów, przebudowę ulic, budowę parkingów „Parkuj i Jedź” oraz ścieżek rowerowych, a także wdrożenie nowoczesnego systemu do zarządzania ruchem.
Budowa, przebudowa i remonty ulic
W Żyrardowie, oprócz przebudowy ulic Girarda i Środkowej, w ramach tego projektu planowane są jeszcze kolejne inwestycje drogowe mające na celu dostosowanie ulic do wymagań miejskiej komunikacji niskoemisyjnej:
- Przebudowa ul. Skrowaczewskiego i Kapitana Pałaca na odcinku od projektowanej zatoki autobusowej do skrzyżowania z ul. F. de Girarda wraz z przebudową skrzyżowania ul. Skrowaczewskiego i Kapitana Pałaca z ul. I. Zielińskiej, polegającą na wykonaniu ronda umożliwiającego bezkolizyjne poruszanie się pojazdów.
- Remont ul. Mickiewicza w zakresie wykonania nowej nawierzchni na przystankach autobusowych.
- Remont ul. Słowiańskiej w zakresie wykonania nowych chodników oraz likwidacji wybojów w jezdni.
- Budowa ul. Ziołowej na odcinku od ul. Słowiańskiej do projektowanej zatoki autobusowej w ul. Ziołowej – zadanie zrealizowane w 2018 r.
Autobusy niskoemisyjne, parkingi i ścieżki rowerowe
Ponadto, dzięki realizacji projektu, na żyrardowskich ulicach pojawią się dwa nowe niskoemisyjne autobusy elektryczne, które stanowić będą uzupełnienie dla standardowej komunikacji miejskiej.
Otrzymana dotacja pozwoli również na stworzenie w Żyrardowie dwóch kolejnych parkingów typu „Parkuj i Jedź” (przy ul. Skrowaczewskiego oraz przy ul. Ziołowej), a także budowę dwóch, dedykowanych rowerzystom, parkingów „Bike&ride” (w tych samych lokalizacjach).
Wśród zadań ujętych w projekcie jest również zaprojektowanie i wykonanie ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Kapitana Pałaca, ul. rtm. Witolda Pileckiego oraz ul. Procnera.
Budowa i modernizacja sygnalizacji świetlnej
Projekt obejmuje także modernizację już istniejącej sygnalizacji świetlnej na sześciu miejskich skrzyżowaniach poprzez wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego, wspierającego uprzywilejowanie transportu publicznego. Pracami modernizacyjnymi objęte zostaną: skrzyżowanie ul. Środkowej i Limanowskiego; ul. Środkowej i ul. Mireckiego; Al. Partyzantów i ul. Mireckiego; ul. 1 Maja i ul. Okrzei oraz skrzyżowanie ul. 1 Maja i Mickiewicza z ul. Jaktorowską i Reymonta. Nowa sygnalizacja pojawi się także na bardzo trudnym obecnie dla kierowców skrzyżowaniu ul. Mireckiego z ul. 1 Maja.
Nie ulega wątpliwości, że realizacja projektu całkowicie odmieni realia komunikacyjne naszego miasta, poprawiając funkcjonalność i bezpieczeństwo żyrardowskich ulic.
Planowany termin zakończenia realizacji projektu zgodnie z podpisaną umową o dofinansowanie to 31 grudnia 2021 r.