Muzeum Lniarstwa ponownie w czołówce ministerialnego Programu
Żyrardowska placówka z roku na rok rozwija się coraz prężniej o czym świadczy liczba realizowanych projektów oraz pozyskiwanych funduszy zewnętrznych. W sierpniu br. zostały ogłoszone wyniki kolejnego konkursu grantowego, a mianowicie Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wspieranie działań muzealnych. Na ponad 250 złożonych wniosków z całego kraju, Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, uplasowało się na 10. miejscu, otrzymując dofinansowanie w wysokości 85 000 zł. Dzięki zdobytym funduszom na poprzemysłowej hali powstanie wystawa „Wykończone tkaniny”.
To już czwarty rok z rzędu, kiedy Muzeum Lniarstwa ubiega się o środki zewnętrzne z Programu MKiDN i czwarty rok z rzędu, kiedy je otrzymuje. Jest to ogromny sukces jednostki z tego względu, że w konkursie rywalizują największe polskie muzea. Żyrardowska instytucja została oceniona przez ekspertów wyżej na liście rankingowej niż m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie czy Muzeum Archeologiczne w Krakowie.
Nowa wystawa powstanie w ramach realizacji projektu pn. „Wykończone tkaniny, wystawa dedykowana procesowi technologicznemu wykańczania tkanin w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie”. Wykańczanie to ostatni etap produkcji wyrobów, podczas którego utkaną na tkalni surową tkaninę poddawano dalszej obróbce w celu nadania jej estetycznego wyglądu i polepszenia właściwości użytkowych. Ekspozycja będzie prezentowała wielkogabarytowe maszyny poprzemysłowe służące w procesie wykańczania końcowego (właściwego) tkanin, m.in. maszyny, dzięki którym uszlachetniano tkaniny różnymi środkami chemicznymi, suszono, prasowano, kurczono, a także dokonywano ostatecznej kontroli. Maszyny wyeksponowane na wystawie będą imitowały urządzenia gotowe do uruchomienia produkcji, a niektóre fragmenty ich wnętrz zostaną podświetlone w celu uwypuklenia ich industrialnego charakteru.
Ekspozycja powstanie w budynku niegdyś należącym do jednego z oddziału dawnej Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie, fabryki uruchomionej w 1833 roku, która stała się największym i najnowocześniejszym zakładem przemysłu lniarskiego XIX-wiecznej Europy. Jest to obiekt dzisiejszego Muzeum Lniarstwa, teren tzw. Bielnika - Wykańczalni, czyli ostatniego oddziału wyrobów lnianych, na obszarze którego znajduje się kilkanaście budynków, wchodzących w skład historycznego układu urbanistyczno-architektonicznego XIX-wiecznej osady fabrycznej, uznanej za pomnik historii. Tworzona wystawa z całą pewnością przyczyni się do umocnienia pozycji Miasta Żyrardowa jako punktu kotwicznego na międzynarodowym szlaku tj. Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.