2020
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2020 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Czwartek 3 Kwietnia 2025
- Imieniny: Ryszarda, Jakuba, Pankracego
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18241135
-
- -
Projekt „Być jak… mistrz” powraca do Muzeum Lniarstwa

W żyrardowskiej fabryce lnu pracowali specjaliści z różnych dziedzin związanych z przemysłem włókienniczym. Wśród nich byli snowacze, tkacze, wiązacze osnów, ślusarze czy mechanicy. Dzięki otrzymanym przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego zewnętrznym funduszom w ramach Programu FIO, kolejny rok z rzędu mieszkańcy i turyści odwiedzający Żyrardów będą mieli okazje zapoznać się z dawnymi zawodami wykonywanymi w fabryce lnu. Chęć podtrzymania ginących tradycji stała się podstawą do przygotowania drugiej edycji projektu pt. „Być jak… mistrz”, który będzie realizowany w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Projekt jest wydarzeniem edukacyjnym, który ma na celu zaktywizowanie mieszkańców do czynnego udziału w działaniach upamiętniających tradycję lniarską Żyrardowa. Obejmuje on kilka powiązanych ze sobą elementów. W ramach projektu zostaną poprowadzone m.in. otwarte pokazy z tkania na mechanicznym krośnie tkackim STB, które wystartują już 25 lipca i będą dostępne dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Muzeum Lniarstwa całkowicie bezpłatnie w godzinach funkcjonowania placówki (w weekendy 11:00-18:00 oraz od wtorku do piątku 10:00-15:00). Otwarty charakter pokazów sprawi, że każdy zwiedzający Muzeum będzie mógł zapoznać się z podstawowymi elementami budowy krosna tkackiego i zasadami produkcji surowej tkaniny lnianej.

Ponadto od sierpnia rozpoczną się zajęcia ukierunkowane na uruchomienie jednego zabytkowego krosna mechanicznego STB. W pierwszej kolejności, w sobotę 8 sierpnia o g. 11:00 w Muzeum Lniarstwa rozpocznie się wykład pn. „Poznaj tajniki pracy na tkalni”, podczas którego będzie można zapoznać się z charakterystyką funkcjonowania tkalni, a także obejrzeć maszyny, na których produkowano wyroby lniane. Natomiast podczas kolejnych weekendowych dni będzie można zapoznać się z poszczególnymi etapami uruchamiania krosna, które zostaną podzielone na tematyczne spotkania:

  • „Być jak mistrz” – poznanie budowy mechanicznego krosna tkackiego STB, prowadzenie bieżących napraw, uruchomienie maszyny (terminy: 9 sierpnia, 29 sierpnia, 5 września, 12 września, start: g. 11:00)
  • „Być jak nawlekacz” - przygotowanie osnowy do nałożenia na krosno (termin: 23 sierpnia, start: g. 11:00)
  • „Być jak tkaczka” – obsługa krosna, uruchomienie produkcji (termin: 16 sierpnia, 30 sierpnia, 6 września, start: g. 11:00).

Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników, wymagane są wcześniejsze zgłoszenia, które można przesyłać do 3 sierpnia br. na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 731 318 800.

W ramach projektu przewidziane są jeszcze dwa cykle działań, które zostaną poprowadzone na jesieni br., w tym cykl pn. „Być jak szwaczka”, podczas których uczestnicy własnoręcznie uszyją torbę lnianą. Nowością w tegorocznej edycji będzie cykl pn. „Być jak drukarz”, gdzie uczestnicy nabędą umiejętności z drukowania wzorów na tkaninie metodą sitodruku, łącznie z przygotowaniem wzoru oraz naświetleniem go na szablonach drukarskich.

„Realizacja cyklu Być jak drukarz jest bardzo ważna z punktu widzenia dziedzictwa poprzemysłowego, jak i samego Muzeum Lniarstwa. Wg naszych źródeł, w Muzeum posiadamy największą w Europie kolekcję wielkoformatowych szablonów sitodrukowych, które służyły dawniej do drukowania wzorów na żyrardowskich wyrobach. Kolekcja liczy ponad 600 egzemplarzy.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Bardzo ważnym elementem organizacji projektu jest zaangażowanie w roli instruktorów byłych pracowników żyrardowskiej fabryki, którzy będą mieli okazję przekazać swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. Działanie to przyczyni się do podtrzymania ginących zawodów: mistrza, nawlekacza i tkaczki, czyli osób pracujących na wydziale tkalni, a także zawodu szwaczki i drukarza – pracowników oddziału wykończalni. Zabytkowy park maszynowy, który stanowi ekspozycję Muzeum Lniarstwa, jest jedyną spuścizną po potędze zakładów.

Projekt pt. „Być jak… mistrz – historia zaklęta w ginących zawodach pracowników dawnej żyrardowskiej fabryki lnu” został współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Kontakt

Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego

  1. Limanowskiego 45, 96-300 Żyrardów

tel. 535 924 888

e-mail: biuro@lotmz.org

 

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie

  1. K. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów

tel. 731 318 800

e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl

 

  • Być_jak_mistrz_baner_pionowy
  • Być jak mistrz_2019_pokaz_tkania_na_krosnie
  • Być jak mistrz_2019_nawlekanie
  • Być jak mistrz_2019_pokazowe_tkanie
  • Być jak mistrz_2019_pokazowe_tkanie_na_krosnie
- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -