Szanse i zagrożenie, czyli kolejny etap prac nad strategią
Trwają prace nad Strategią Rozwoju Żyrardowa do roku 2025. Dokument ma być gotowy wraz z końcem bieżącego roku.
Opracowujący projekt strategii Zespół Roboczy przedstawił w ubiegły czwartek wyniki kolejnego etapu pracy, czyli analizę SWOT. Punktem wyjścia do wskazania słabych i mocnych stron Żyrardowa oraz szans i zagrożeń, które oddziałując z zewnątrz mogą przyspieszyć lub spowolnić rozwój miasta, była wnikliwa diagnoza stanu obecnego przygotowana w pierwszych miesiącach pracy nad strategią. W ocenie Zespołu Roboczego zgromadzony materiał pozwala uznać, że nasze mocne strony to, m.in. atrakcyjne położenie – pomiędzy aglomeracją warszawską i łódzką, dynamiczny proces zastępowania funkcji przemysłowych w centrum miasta funkcjami mieszkaniowymi i usługowymi, unikatowe obiekty architektury i urbanistyki ery przemysłowej, istnienie podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z możliwością jej ekspansji przestrzennej, produkty lokalne rozpoznawalne w kraju i za granicą, atrakcyjna oferta imprez kulturalnych i dobrze rozwinięta baza placówek kultury, a także wysoko wykwalifikowana kadra instytucji publicznych świadcząca usługi dla społeczeństwa. Wśród słabych stron wskazano m.in. rozproszoną własność terenów przeznaczonych pod działalność gospodarczą, brak gminnych ofert terenowych dla dużych inwestorów, mały udział działalności produkcyjnej w sferze gospodarczej, a także ujemny przyrost naturalny i starzenie się społeczeństwa Żyrardowa.
Niewątpliwą szansą dla zdynamizowania rozwoju miasta są m.in. budowa autostrady A2, budowa obwodnicy miasta oraz modernizacja linii kolejowej Łódź – Warszawa. Wielkie nadzieje budzi również rosnące zainteresowanie turystyką przemysłową oraz możliwość korzystania z funduszy UE i innych funduszy zewnętrznych. Martwić może natomiast obecny kryzys gospodarczy, a także brak efektywnych rozwiązań systemowych w tak ważnych ze społecznego punktu widzenia dziedzinach, jak choćby służba zdrowia.
Czwartkowe spotkanie, co prawda otwarte dla wszystkich zainteresowanych, miało przede wszystkim za cel omówienie projektu analizy SWOT w gronie członków Rady Programowej. Po konsultacjach wewnątrz merytorycznych zespołów pracujących nad strategią, ostateczna wersja projektu SWOT-u poddana zostanie ocenie mieszkańców podczas zorganizowanego specjalnie na tę okazję spotkania.
Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Janusz Kot, konsultant zewnętrzny ds. metodologiczny i merytorycznych w opracowaniu Strategii Rozwoju Żyrardowa.
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.