Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie 25 czerwca br. wydał postanowienie w sprawie wyjaśnienia treści decyzji z dnia 30 stycznia 1979 roku wpisującej do rejestru zabytków nieruchomych ,,zespół zabytkowy Osady Fabrycznej w Żyrardowie”. Ówczesna decyzja nie zawiera załącznika graficznego, precyzującego zakres ochrony konserwatorskiej, mimo że miał on stanowić integralną część decyzji. Z uwagi na jego brak, a co za tym idzie, brak jednoznacznego wskazania granic osady fabrycznej, Miejski Konserwator Zabytków, działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Żyrardowa, zwrócił się do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie z wnioskiem o wyjaśnienie treści ww. decyzji. Po wszczętym w trybie art. 113 KPA oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami postępowaniu w tej sprawie, mazowiecki konserwator wydał postanowienie określające granice układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków.
Od północy granica przebiega wzdłuż północnej granicy parku, wokół willi Dittricha (z włączeniem ,,basenu” stawu Bielnika). Następnie obejmuje tereny posesji położonych przy ul. Sławińskiego (nr od 2 do 6), dalej biegnie ulicami 1-go Maja, Waryńskiego, Kościelną, dalej wewnętrzną ulicą dojazdową na terenie szpitala (z włączeniem tychże ulic) oraz na tyłach posesji położonych przy ulicy Limanowskiego (od nr 12 G do 26).
Od wschodu granica osady fabrycznej biegnie wzdłuż ulicy Ossowskiego (z jej wyłączeniem). Południowa granica osady ciągnie się na tyłach posesji położonych przy ul. Kościuszki (od nr 29 do 43), dalej posesji zlokalizowanych przy ul. Kościelnej, następnie wzdłuż ulic Mireckiego i 1-go Maja (z włączeniem ulic); następnie – omijając teren fabryczny – opiera się na południowej granicy posesji położonych przy ul. Limanowskiego (od nr 39 do 43) oraz na samej ulicy Limanowskiego z jej włączeniem. Od zachodu teren osady zamyka zachodnia granica parku oparta na rzece Pisi (z włączeniem jej koryta).
Integralną częścią postanowienia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest mapa ewidencyjna z zaznaczonymi granicami układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. W dniu 7 lipca postanowienie zostało podane do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na Tablicy Ogłoszeń w Urzędzie Miasta Żyrardowa.
Wydana przez konserwatora decyzja jest szczególnie ważna dla właścicieli zabytkowych nieruchomości, zobowiązanych do przestrzegania zapisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Załącznik graficzny do postanowienia MWKZ nr 308/2009 z dnia 25.06.2009
Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.
Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.
41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.
Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.