Uniwersytet Trzeciego Wieku
W Żyrardowie, przy Wyższej Szkole Rozwoju Lokalnego, od 2006 roku funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku. Członkiem UTW może zostać każda osoba w wieku dojrzałym, która pragnie poszerzać własne umiejętności i wiedzę z różnych dziedzin życia.
Zainteresowani, za niewielką opłatą, uczęszczać mogą na zajęcia, które realizowane są w formie wykładów, lektoraty języków obcych oraz zajęcia informatyczne. Program zajęć obejmuje cykl wykładów z zakresu historii, historii i kultury Mazowsza i Żyrardowa, architektury i geografii i inne. Na życzenie słuchaczy organizowane są wycieczki krajoznawcze i wyjazdy do teatru.
Koszt uczestnictwa w zajęciach UTW w semestrze zimowym wynosi 50 zł na semestr za wykłady ogólne i 5 zł/h zajęć dodatkowych (informatyka, język angielski)
Dostęp do wiedzy dla każdego
Jedną z charakterystycznych cech społeczeństw końca XX i początku XXI wieku jest starzenie się ludności. Zwiększająca się długość życia ludzi, tym samym wzrost liczby osób w wieku starszym, zmniejszający się przyrost naturalny, szczególnie w krajach rozwiniętych, to znaczące zjawisko demograficzne naszych czasów, które będzie się nasilało i wymagało rozwiązań. Badania z zakresu nauk społecznych wykazały, że wsparcie materialne jak i pomoc materialna nie wystarczą dla zapewnienia osobom w starszym wieku odpowiedniej jakości życia. Gwałtowne przemiany naukowe i techniczne powodują, iż starzejący się człowiek jest wobec nich często bezradny i zagubiony. Dlatego istotną rzeczą jest, by ludzie w tym wieku mieli, jeżeli tylko chcą, ciągły dostęp do wiedzy, by mogli aktualizować swoją wiedzę, by mogli orientować się w zmieniającej się rzeczywistości, mogli być aktywni.
W wyniku starań o włączenie ludzi starszych do systemu kształcenia ustawicznego powołano w 1973 roku we Francji, przy uniwersytecie w Tuluzie, placówkę dydaktyczną dla tych osób nazwaną Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W niedługim czasie na terenie całej Europy i poza nią zaczęły powstawać podobne placówki. W Polsce istnieją dwa typy uniwersytetów trzeciego wieku. Jeden, reprezentowany jest przez placówki stanowiące integralną część wyższej uczelni, kierowany najczęściej przez pełnomocnika rektora danej uczelni. Drugi typ stanowią uniwersytety luźno związane z wyższą uczelnią, powołane najczęściej przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową oraz kulturalno-rekreacyjną.