2009
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2009 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Sobota 4 Stycznia 2025
- Imieniny: Anieli, Eugeniusza, Dobromira
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
18071827
-
- -
Dyskusyjny Klub Filmowy im. Marty i Karola Marczaków

 

Dyskusyjny Klub Filmowy im. Marty i Karola Marczaków działający przy Centrum Kultury w Żyrardowie zaprasza na przegląd filmowy pt.„Włodzimierz Śliwiński i jego świat filmu”.

Zostaną zaprezentowane następujące tytuły:

25 listopada, godz. 17.00 „…Gdziekolwiek jesteś, panie Prezydencie ..”, reż. Andrzej Trzos-Rastwiecki, 1978 , czas: 89 min.

26 listopada, godz. 17.00 „Westerplatte”, reż. Stanisław Różewicz, 1967, czas :91 min.

27 listopada , godz. 13.00 „Pasja”, reż. Stanisław Różewicz, 1977, czas trwania 110 min. - PO PROJEKCJI SPOTKANIE Z WŁODZIMIERZEM ŚLIWIŃSKIM
godz. 17.00 „Popioły” cz. I , II, reż. Andrzej Wajda, 1965 czas: 226 min.

29 listopada, godz. 16.00 „Ewa chce spać”, reż. Tadeusz Chmielewski, 1957, czas: 94 min.

Włodzimierz Śliwiński urodził się w 3 sierpnia 1925 roku w Żyrardowie. Ukończył Szkołę Główną Handlową. Do świata filmu trafił tuż po studiach, podejmując pracę w Łódzkiej Wytwórni Filmowej. Kilkanaście lat później został pierwszym szefem produkcji, założonego w 1967 roku, Zespołu Filmowego „Tor”, gdzie powstawały największe polskie produkcje filmowe i który to Zespół w dużej mierze właśnie Włodzimierzowi Śliwińskiemu zawdzięcza swoją legendarną wręcz świetność.

Z Zespołem Filmowym „Tor” Włodzimierz Śliwiński związany był do końca lat 70. W latach 80. piastował funkcję dyrektora ds. produkcji w Telewizyjnej Wytwórni „Poltel”, a później był głównym konsultantem do spraw produkcji filmów telewizyjnych w TVP.

Jako samodzielny kierownik produkcji Włodzimierz Śliwiński zrealizował 21 filmów fabularnych. Najwięcej obrazów wyprodukował w duetach z dwójką reżyserów: Janem Rybkowskim i Stanisławem
Różewiczem. Współpracował również m.in. z Andrzejem Wajdą, Stanisławem Bareją, Leonardem Buczkowskim, Gustawem Holoubkiem, Andrzejem Łapickim, Adamem Hanuszkiewiczem, Krzysztofem Kieślowskim, czy Krzysztofem Zanussim. Był kierownikiem produkcji tak głośnych i ponadczasowych obrazów, jak Popioły, Westerplatte, czy Nikodem Dyzma.

Włodzimierz Śliwiński należy do grona członków-założycieli Polskiej Akademii Filmowej, której celem jest promocja polskiej sztuki filmowej. Przez wiele lat bardzo aktywnie uczestniczył także
w działaniach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1 stycznia 2008 roku, na mocy powołania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej do oceny produkcji filmowej, developmentu i scenariuszy.

Włodzimierz Śliwiński to nie tylko znakomity filmowiec, ale również wspaniały człowiek i wielki patriota, pielęgnujący pamięć o tych, którzy – podobnie jak on sam - bronili ojczyzny przed okupacją hitlerowską. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK. Dzięki mecenatowi Włodzimierza Śliwińskiego na ścianie Kościoła Farnego w Żyrardowie zawisła plakietka Orła Białego ze znakiem Polski Walczącej. Jest on również fundatorem pomnika upamiętniającego 54. rocznicę koncentracji żołnierzy podziemia w lasach wokół Żyrardowa, który w 1998 roku stanął na żyrardowskim cmentarzu. 

Włodzimierz Śliwiński jest autorem wspomnieniowej książki „Dni i lata” opowiadającej o przedwojennym Żyrardowie oraz o magicznej przygodzie z filmem w dorosłym życiu. Jest to opowieść o tajnikach zawodu oraz o tym jak powstawały filmy „Westerplatte”, „Wolne miasto”, „Popioły” i wiele innych tytułów klasyki polskiego filmu. Jest to również opowieść o przyjaźni i współpracy ze Stanisławem Różewiczem, Andrzejem Wajdą, Leonardem Buczkowskim, Stanisławem Bareją, Krzysztofem Zanussim, Janem Rybkowskim, Krzysztofem Kieślowskim, Edwardem Żebrowskim oraz o kierowaniu znakomitym zespołem filmowym TOR, który po części autorowi zawdzięczał swą świetność.

Włodzimierz Śliwiński w 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Mieszkańca Miasta Żyrardowa podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.

Przegląd filmowy „Włodzimierz Śliwiński i jego świat filmu” zrealizowany został dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Urzędu Miasta Żyrardowa.

Zapraszamy !

 

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -