Dyskusyjny Klub Filmowy im. Marty i Karola Marczaków
Dyskusyjny Klub Filmowy im. Marty i Karola Marczaków działający przy Centrum Kultury w Żyrardowie zaprasza na przegląd filmowy pt.„Włodzimierz Śliwiński i jego świat filmu”.
Zostaną zaprezentowane następujące tytuły:
25 listopada, godz. 17.00 „…Gdziekolwiek jesteś, panie Prezydencie ..”, reż. Andrzej Trzos-Rastwiecki, 1978 , czas: 89 min.
26 listopada, godz. 17.00 „Westerplatte”, reż. Stanisław Różewicz, 1967, czas :91 min.
27 listopada , godz. 13.00 „Pasja”, reż. Stanisław Różewicz, 1977, czas trwania 110 min. - PO PROJEKCJI SPOTKANIE Z WŁODZIMIERZEM ŚLIWIŃSKIM
godz. 17.00 „Popioły” cz. I , II, reż. Andrzej Wajda, 1965 czas: 226 min.
29 listopada, godz. 16.00 „Ewa chce spać”, reż. Tadeusz Chmielewski, 1957, czas: 94 min.
Włodzimierz Śliwiński urodził się w 3 sierpnia 1925 roku w Żyrardowie. Ukończył Szkołę Główną Handlową. Do świata filmu trafił tuż po studiach, podejmując pracę w Łódzkiej Wytwórni Filmowej. Kilkanaście lat później został pierwszym szefem produkcji, założonego w 1967 roku, Zespołu Filmowego „Tor”, gdzie powstawały największe polskie produkcje filmowe i który to Zespół w dużej mierze właśnie Włodzimierzowi Śliwińskiemu zawdzięcza swoją legendarną wręcz świetność.
Z Zespołem Filmowym „Tor” Włodzimierz Śliwiński związany był do końca lat 70. W latach 80. piastował funkcję dyrektora ds. produkcji w Telewizyjnej Wytwórni „Poltel”, a później był głównym konsultantem do spraw produkcji filmów telewizyjnych w TVP.
Jako samodzielny kierownik produkcji Włodzimierz Śliwiński zrealizował 21 filmów fabularnych. Najwięcej obrazów wyprodukował w duetach z dwójką reżyserów: Janem Rybkowskim i Stanisławem
Różewiczem. Współpracował również m.in. z Andrzejem Wajdą, Stanisławem Bareją, Leonardem Buczkowskim, Gustawem Holoubkiem, Andrzejem Łapickim, Adamem Hanuszkiewiczem, Krzysztofem Kieślowskim, czy Krzysztofem Zanussim. Był kierownikiem produkcji tak głośnych i ponadczasowych obrazów, jak Popioły, Westerplatte, czy Nikodem Dyzma.
Włodzimierz Śliwiński należy do grona członków-założycieli Polskiej Akademii Filmowej, której celem jest promocja polskiej sztuki filmowej. Przez wiele lat bardzo aktywnie uczestniczył także
w działaniach Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1 stycznia 2008 roku, na mocy powołania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej do oceny produkcji filmowej, developmentu i scenariuszy.
Włodzimierz Śliwiński to nie tylko znakomity filmowiec, ale również wspaniały człowiek i wielki patriota, pielęgnujący pamięć o tych, którzy – podobnie jak on sam - bronili ojczyzny przed okupacją hitlerowską. Jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK. Dzięki mecenatowi Włodzimierza Śliwińskiego na ścianie Kościoła Farnego w Żyrardowie zawisła plakietka Orła Białego ze znakiem Polski Walczącej. Jest on również fundatorem pomnika upamiętniającego 54. rocznicę koncentracji żołnierzy podziemia w lasach wokół Żyrardowa, który w 1998 roku stanął na żyrardowskim cmentarzu.
Włodzimierz Śliwiński jest autorem wspomnieniowej książki „Dni i lata” opowiadającej o przedwojennym Żyrardowie oraz o magicznej przygodzie z filmem w dorosłym życiu. Jest to opowieść o tajnikach zawodu oraz o tym jak powstawały filmy „Westerplatte”, „Wolne miasto”, „Popioły” i wiele innych tytułów klasyki polskiego filmu. Jest to również opowieść o przyjaźni i współpracy ze Stanisławem Różewiczem, Andrzejem Wajdą, Leonardem Buczkowskim, Stanisławem Bareją, Krzysztofem Zanussim, Janem Rybkowskim, Krzysztofem Kieślowskim, Edwardem Żebrowskim oraz o kierowaniu znakomitym zespołem filmowym TOR, który po części autorowi zawdzięczał swą świetność.
Włodzimierz Śliwiński w 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Mieszkańca Miasta Żyrardowa podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.
Przegląd filmowy „Włodzimierz Śliwiński i jego świat filmu” zrealizowany został dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Urzędu Miasta Żyrardowa.
Zapraszamy !