2011
-
-
Strona Główna Rada Miasta Prezydent Miasta Urząd Miasta Jednostki Miasta Statut Miasta Inwestycje Kontakt
-
-
Jesteś tutaj: Aktualności / 2011 /
Wybierz swoją wersję językową
Polski Polski  English English  Deutsch Deutsch
BIPOdwiedź nasz Biuletyn
Informacji Publicznej
- Dziś jest: Poniedziałek 8 Lipca 2024
- Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza, Adrianny
-
 
- Warto zobaczyć -
-
-
Zobacz także
-O Mieście
-Rozwój Miasta
-Gospodarka
-Informator przedsiębiorcy
-Euro - fundusze
-Historia
-Rewitalizacja
-Miejski Konserwator Zabytków
-Organizacje Pozarządowe
-Zdrowie
-Środowisko
-Bezpieczeństwo
-Komunikacja
-Schronisko dla zwierząt
-Program pomocy w zakresie spłaty zadłużenia lokali komunalnych
-Archiwalna strona Miasta
-Honorowi Obywatele Miasta Żyrardowa
-Osobistości Żyrardowa
-Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
-Patronat Prezydenta Miasta Żyrardowa
- Reklama -
-
kino
-
- Licznik odwiedzin -
-
17726725
-
- -
Z wizytą u Komandora Jerzego Koziarskiego

Przedstawiciele miejskiego samorządu odwiedzili Komandora Jerzego Koziarskiego, by osobiście wręczyć mu akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa.

Uchwała o nadaniu Jerzemu Koziarskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa zapadła na posiedzeniu Rady Miasta Żyrardowa w dniu 19 maja 2011 roku. Radni podjęli ją jednomyślnie, z pełną aprobatą odnosząc się do inicjatywy prezydenta.

  • [obiekt Flash] -

Jak czytamy w akcie nadania, zaszczytny tytuł nadany został w dowód uznania za serdeczną pamięć o rodzinnym mieście i rozsławianie dobrego imienia Miasta Żyrardowa wśród Ludzi Morza oraz jako wyraz wielkiej wdzięczności za rozwijanie wśród młodzieży naszego miasta zainteresowań marynistycznych.

Z powodu stanu zdrowia Komandor Jerzy Koziarski nie mógł przyjechać do Żyrardowa i odebrać tytułu podczas posiedzenia Rady Miasta. Dlatego też przedstawiciele samorządu miejskiego odwiedzili go w jego mieszkaniu, w Gdyni.

Akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa wraz z symbolicznym Kluczem do Bram Miasta przekazali Panu Komandorowi Jerzy Naziębło - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Żyrardowa, a zarazem Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa, Grzegorz Obłękowski – Zastępca Prezydenta Miasta oraz Beata Rusinowska - Dyrektor Centrum Kultury w Żyrardowie.

Nie było to jedyne wyróżnienie, jakie tego dnia odebrał Komandor Jerzy Koziarski. Prezes Jerzy Naziębło przekazał również okolicznościowy list potwierdzający nadanie Komandorowi Koziarskiemu tytułu Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa. Walne Zebranie TPMŻ podjęło stosowną uchwałę w uznaniu zasług Komandora Jerzego Koziarskiego w dziedzinie popularyzacji dobrego imienia Żyrardowa, krzewienia wiedzy o przeszłości miasta oraz wobec wieloletnich, bliskich kontaktów z TPMŻ.

„Było to bardzo serdeczne i niezwykle wzruszające spotkanie – relacjonuje Grzegorz Obłękowski. – Komandor Jerzy Koziarski, to wspaniały i ciepły człowiek, którego słucha się z wielką przyjemnością. Mimo, że Komandor Koziarski opuścił Żyrardów wiele, wiele lat temu, rodzinne miasto jest mu niezwykle bliskie. Niezależnie od tego, jak duża odległość dzieli Gdynię od Żyrardowa Komandor Koziarski z wielkim entuzjazmem śledzi zachodzące w naszym mieście zmiany, a wszelkie informacje napływające z Żyrardowa sprawiają mu ogromną radość. Mówiąc o swoim rodzinnym mieście Komandor Koziarski zawsze czyni to z wielkim wzruszeniem i wielką, wielką miłością. Myślę, że my tutaj, na miejscu, nie darzymy Żyrardowa takim sentymentem, jak czyni to mieszkający od kilkudziesięciu lat w Gdyni Komandor Jerzy Koziarski.”

„To naprawdę niezwykły człowiek – dodaje Beata Rusinowska. – Od wielu lat utrzymujemy z Komandorem Jerzym Koziarskim kontakt listowny, co poczytuję sobie za wielki zaszczyt i wyróżnienie. Jest on jedyną osobą, z którą mam okazję korespondować w tradycyjnej formie, co w dobie rozwoju technik multimedialnych ma swój niepowtarzalny urok.

Ogromnie się cieszę, że mogłam odwiedzić Komandora Jerzego Koziarskiego i uczestniczyć w przekazaniu mu aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa – dodaje dyrektor Centrum Kultury. – Zarówno dla Pana Komandora i jego małżonki, jak też dla nas, była to bardzo wzruszająca i niezapomniana chwila.”

„Komandor Jerzy Koziarski i jego małżonka to osoby należące do tych, które nie poddają się losowi, są otwarte i ciepłe w relacjach z innymi – mówi o spotkaniu w Gdyni, Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Jerzy Naziębło. - Wyraźnie widać, jak ważne dla Pana Komandora są sprawy żyrardowskie  i to zarówno te z jego młodzieńczej przeszłości, jak i współczesne. Szybko znaleźliśmy wspólne tematy, m.in. historiografię Marynarki Wojennej RP. Mam wielką satysfakcję, że w imieniu Rady Miasta oraz Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa, mogłem uczestniczyć w uroczystej i wzruszającej chwili przekazania honorowych tytułów Panu Komandorowi.”

Komandor Jerzy Koziarski jest jedną z trzech osób wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa. Wcześniej tym zaszczytnym mianem Rada Miasta Żyrardowa uhonorowała Pawła Hulkę-Laskowskiego (rok 1996) oraz Włodzimierza Śliwińskiego (rok 2009).

***

Komandor Jerzy Koziarski urodził się 7 sierpnia 1929 roku, w żyrardowskiej rodzinie robotniczej. W Żyrardowie ukończył szkołę Powszechną im. Sta­nisława Staszica i Gimnazjum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Jesienią 1947 roku przerwał naukę w liceum i zaciągnął się do Marynarki Wojennej.

Nosząc marynarski mundur uzupełnił wykształcenie średnie, posiadł kwalifikacje uprawniające do zajmowania oficerskich stanowisk morskich oraz pełnienia funkcji dziennikarskich, zdobył także uniwersytecki dyplom magistra historii. Przez blisko 3 lata wchodził w skład załogi okrętu hydrograficznego ORP ,,ŻURAW”. Drogą kolejnych awansów osiągnął stopień komandora. W roku 1990, po 43 latach służby, przeszedł w stan spoczynku.

Komandor Jerzy Koziarski od wczesnych lat młodzieńczych marzył o zawodzie dziennikarza. Los sprawił, że spełnił swoje marzenia, nie rezygnując ze służby w Marynarce Wojennej.

Jako dziennikarz zadebiutował w 1948 roku artykułem „Jeden dzień na okręcie", wysłanym na konkurs na najlepszą korespondencję z jednostki wojskowej, który ogłosiła "Polska Zbrojna". Zdobył wów­czas II nagrodę.

Zachęcony tak udanym debiutem, zaczął częściej wysyłać do redakcji czasopism wojskowych swoje korespondencje. Przełożeni szybko dostrzegli jego predyspozycje - za­proponowano mu etat w redakcji nowej gazety dla marynarzy. Pro­pozycję przyjął, widząc w niej szansę realizacji marzeń o pracy dziennikarza. Przeszedł przez wszystkie szczeble dziennikarskiej kariery - od praktykanta redakcyjnego do redaktora naczelnego. Przez 17 lat kierował redakcją Tygodnika Marynarki Wojennej „BANDERA".

Na jego dorobek dziennikarski składają się setki artykułów: reportaży, wywiadów, sprawozdań z podróży morskich i lądowych, felietonów, recenzji etc. Pisywał też opowiadania, nowele, humoreski, anegdoty. Dużo również fotografował.

Komandor Jerzy Koziarski uchodzi za znawcę obyczajowości ludzi morza, ceremoniału morskiego oraz tradycji Marynarki Wojennej RP. Jest współautorem książek "Zwyczaje i ceremoniał morski" /Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1972/ oraz "Ceremoniał mor­ski i etykieta jachtowa” /Oficyna Wydawnicza ALMAPRESS, Warszawa 1996/. Za publikacje w prasie wojskowej i cywilnej propagujące obyczajowość marynarską otrzymał w roku 1973 wyróż­nienie w ramach dorocznych nagród ministra Obrony Narodowej.

Komandor Jerzy Koziarski od lat uczestniczy w dziele patriotycznego i morskiego wy­chowania młodzieży. Za tę sferę działalności wyróżniony został Harcerskim Krzyżem Zasługi /to samo odznaczenie przyzna­no kierowanej przezeń redakcji "Bandery”/ oraz tytułem "Ho­norowy Członek Ligi Morskiej i Rzecznej". Posiada stopień harc­mistrza, będący uwieńczeniem jego aktywności w harcerstwie, ro­zbudzonej jeszcze w okresie wczesnej młodości w Żyrardowie.

Mimo iż Komandor Jerzy Koziarski na stałe mieszka w Gdyni, utrzymuje bliskie związki z rodzinnym miastem. Od wielu lat współpracuje z redakcją "Życia Żyrardowa”. Na łamach "ŻŻ" ukazało się m.in. około 60 odcinków jego wspomnień z dzieciństwa.

Jest jednym z pomysłodawców starań o nadanie nazwy "ŻYRARDÓW" polskiemu statkowi handlowemu. Za­mysł ten doczekał się spełnienia w 1979 roku, w 150-lecie Żyrardowskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego.

W 1985 roku udało mu się doprowadzić do objęcia przez Zespół Okrętów Ratowniczych Marynarki Wojennej patronatu nad wodniackimi drużynami miejscowego Hufca ZHP. Wizyty na okrętach Marynarki Wojennej, czy też udział w ćwiczebnych rejsach po Bał­tyku, umożliwiły znacznemu gronu młodych żyrardowian poznanie reguł życia i służby marynarzy oraz oswojenie się z "wielką wodą".

Komandor Jerzy Koziarski przyczynił się również do utworzenia w Żyrar­dowie struktury organizacyjnej Ligi Morskiej, a następnie do rozwijania jej działalności w późniejszym czasie.

Przez wiele lat, z jego pomocą organizowane były wyjazdy żyrardowskiej młodzieży do Trójmiasta, dla której zawsze znajdował czas, by opowiadać o tradycjach marynistycznych i oprowadzać po Gdyni.

Komandor Jerzy Koziarski jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardowa i członkiem Koła Przewodników i Pilotów Wycieczek PTTK „Belferek” w Żyrardowie. 21 lutego 2011 roku, z okazji obchodów w Żyrardowie Światowego Dnia Przewodnika Turystycznego nadano mu godność Honorowego Przewodnika Turystycznego PTTK w Żyrardowie.

Uchwałą Rady Miasta Żyrardowa z dnia 19 maja 2011 roku Komandor Jerzy Koziarski uhonorowany został tytułem Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa.

Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa nadało mu tytuł Honorowego Członka TPMŻ.

« wstecz

- -
E-URZĄD
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Uchwały Rady Miasta Żyrardowa
Rada Miasta Żyrardowa - eSesja
Zarządzenia Prezydenta Miasta
Szukamy Pracownika
Informacje Sądowe
Formularze do pobrania
Dziennik Ustaw / Monitor Polski
Samorządy Mieszkańców
Ochrona danych osobowych
Muzeum Lniarstwa
Resursa
Centrum Kultury
Muzeum Mazowsza Zachodniego
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Pozostałe placówki kulturalne

VI miejsce UKS Trójka w Mistrzostwach Polski U16 K

Od 15 do 20 września br. w Żyrardowie w dwóch halach sportowych, AQUA i Elektryk, rozgrywane były mecze Finałowego Turnieju Mistrzostw Polski w kategorii U16 K pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.Głównym organizatorem mistrzostw był klub UKS Trójka, któremu PZKosz powierzył po raz kolejny imprezę mistrzowską.

 

Salos Cup 2020

Słoneczna pogoda, wysoki poziom sportowy oraz zaangażowanie organizatorów przyczyniły się w miniony weekend do udanej kolejnej edycji #SalosCup2020. Warto zaznaczyć, że nad Zalew Żyrardowski zjechały drużyny z okolic Warszawy i woj. łódzkiego co świadczy o zasięgu ponadlokalnym wydarzenia sportowego oraz o wspaniałej promocji naszego Żyrardowa.

Trzy tytuły mistrzowskie dla naszych badmintonistów

41 Mistrzostwa Polski Seniorów w badmintonie miały się odbyć 5-7 czerwca w Jaworznie, jednak ze względu na obostrzenia epidemiologiczne zawody zostały odwołane. Wydawało się, że w obecnej sytuacji trudno będzie zorganizować tak dużą imprezę. Ostatecznie mistrzostwa odbyły się dwa miesiące później, w dniach 7-9 sierpnia. Organizacji podjęło się Sianowskie Stowarzyszenie Badmintona.

Koszykówka
Piłka nożna
Siatkówka
Inne sporty
Kompleks sportowo-rekreacyjny AQUA
Miejska Międzyszkolna Olimpiada Sportowa

Stypendia sportowe - zachęcamy do składania wniosków!

Referat Sportu przypomina, że do 30 września br. na podstawie Uchwały Nr XIII/83/11 Rady Miasta Żyrardowa z dnia 31 sierpnia 2011 roku można składać wnioski o przyznanie jednorazowego stypendium za znaczące osiągnięcia sportowe.

Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszaUniwersytet Trzeciego Wieku w Żyrardowie

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego

Placówki Oświatowe
Realizacja zadań oświatowych
Projekt RPO WM 2016 r. – Miejskie Integracyjne Przedszkole nr 10
Rekrutacja do miejskich jednostek oświatowych na rok szkolny 2020/2021
- Copyright © Urząd Miasta Żyrardowa Deklaracja dostępności powered by netadmin 7.29 -